Learning Quarter Partnership 33

Our Staff

Staff Team  

Headteacher

Ms. S. Gill

Deputy Headteacher

(Assessment and Data, Teaching and Learning and Pupil Premium Lead)

Ms. S. Dixon

Deputy Headteacher

(English and Curriculum Lead)

Ms. L. McCrindle

Head of Inclusion (Inclusion and Special Educational Needs & Disabilities Co-ordinator)

Designated Safeguarding Lead 

Designated Teacher for Looked-after or Previously Looked-after Children

Ms. A. Louis

Assistant Headteacher

(Mathematics Lead)

Ms. N. Leung
Executive Headteacher - The Learning Quarter Partnership (Hugh Myddelton and Winton Primary Schools) Ms. N. Parker

Phase Leader

(Years 5 & 6)

Ms. K. Hallmark

Phase Leader 

(Years 3 & 4)

Ms. C. Andrews

Phase Leader

(Year 1 & 2)

Ms. M. Shannon-Fagan (maternity cover)

Phase Leader

(Early Years Lead)

Ms. H. Wassell

 

Music Department

Mr. J. Phillips (Music Co-ordinator)

Mr. C. Colbran (Brass Teacher)

Ms. M. Robertson (Woodwind Teacher)

Ms. E. Stevens (Strings Teacher)

Mr. R. Morris (Strings Teacher)

Mr. C. Clarke (Suzuki Brass Teacher)

Modern Foreign Languages Department

Ms. D. Dawe (Lead Teacher for Languages)

Ms. S. Petitpas (French Teacher)

Personal Development Team

Ms. K. Elander (Lead Teacher for Outdoor Learning and Forest School)

Ms. C. Conway (Physical Education)

Year 6 Team

Ms. S. Dixon

Ms. S.-J. Kennedy

Ms. K. Hallmark

Ms. C. Parkes (Teaching Assistant)

Year 5 Team  

Mr J. Beaman

Ms. S. Pearson

Ms. C. Norman (Teaching Assistant)

Year 4 Team

Ms. C. Andrews

Ms. H. Le Grice

Ms. L. Fairhead (Teaching Assistant)

Year 3 Team

Ms. L. McCrindle

Ms. A. Forde

Mr. R. Cullen

Mr. L. Gogoa (Teaching Assistant)

Year 2 Team     

Ms. S. Rooney

Ms. N. Leung

Ms. H. Tarim (Teaching Assistant)

Ms. J. Marfo (Teaching Assistant)

Year 1 Team

Ms. M. Shannon-Fagan

Ms. E. Herring

Ms. C. Adams (Teaching Assistant)

Ms. S. Dean (Teaching Assistant)

Reception Team

Ms. H. Wassell (Curriculum, Teaching and Assessment Lead for EYFS)

Ms. J. Ward

Ms M. Smith (Early Years Education Worker)

Ms. L. Denny (Early Years Education Worker)

Ms. C. Doherty (Early Years Education Worker)

Nursery Team

Ms. A. Ramsay

Ms. F. Yasmin

Ms. S. Braybrook (Early Years Education Worker)

Ms. M. Nunes (Early Years Education Worker)

Ms. S. Bardy (Early Years Education Worker)

Ms. D. Sutoto (Midday Meals Supervisor)

Ms. M. Bardy (Midday Meals Supervisor)

2+ Centre Team

Ms. A. Cummins (Early Years Lead Practitioner)

Ms. K. Pettitt (Early Years Practitioner)

Ms. S. Salah (Early Years Education Worker)

Ms. L. Parsons (Early Years Education Worker)

Safeguarding, Attendance and Medical Officer Ms. B Delaney
SEND Teacher

Mr. J. Atan

Ms. D. Dawe

Interventions Teacher Ms. M. Bhatti
SEND Teaching Assistants

Ms. M. Smith (Learning Support Assistant)

Ms. C. Doherty (Learning Support Assistant)

Mr. L. Gogoa (Learning Support Assistant)

Administration Team

Federation Business Manager: Ms. R. Chambers


Senior Administration Officer: Ms. L. McVey

Administration Assistants

Ms. D. Sezer

Ms. L. Bartle

Ms. F. Oloto

Premises Team

Premises Manager: Mr. E. Butler

Premises Assistant: Mr. J.Crook

Extended Schools Team

Extended Schools Coordinator: Ms. M. Tedore-Armani

After School Club Leader: Ms. M. Tedore-Armani

After School Club: Ms. P. Field, Ms. S. Dean, Ms. C. Doherty

Breakfast Club: Ms. H. Tarim, Ms. Z. Sahin, Ms. L. Fairhead, Ms. W. Cassell

School Cook Ms. S. Warwick